Web'in Masteri..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Webmaster Platformu

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş! (Mükemmel Haber)

YazarMesaj
ßy Captain
Moderatör
Moderatör
ßy Captain

Erkek
Lakap : Captain
Ruh Hali : İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) Huysuz10
Takımınız : İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) Galatasaray
İşletim Sisteminiz : İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) Yk-vista-enterprise

İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) Empty
MesajKonu: İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş! (Mükemmel Haber)   İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) EmptyÇarş. Mart 04, 2009 10:40 am

İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!

--------------------------------------------------------------------------------

İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş!  (Mükemmel Haber) 20090304113349_mucit

İnternet ile tamir edilebilen makine!

İlkokul mezunu mucitten kara fırınları rahatlatacak buluş. İlkokul mezunu mucit, kara fırınların işini kolaylaştıran ve arızası internet yoluyla tamir edilebilen hamur kesme makinesi icat etti.

Hendek'te yaşayan kara fırın işçisi 29 yaşındaki Şenol Yıldız, bu makineyi yapmak için 4 yıl uğraştığını söyledi. Türkiye'deki ekmek fırınlarının yüzde 80'inin kara fırın olduğunu belirten Yıldız, "Kara fırınlarda hamur makine ile yoğruluyor ama halen elle kesiliyor. Bunu nasıl aşabilirim diye kafa yormaya başladım. 4 yıl boyunca bunun önüne geçmek için çalıştım. En sonunda bu makineyi tasarladım." dedi.

Tasarladığı makinenin hamuru istenilen gramajda otomatik olarak el değmeden kestiğini ve kesilen hamur sayısının dijital ekranda görülebildiğini kaydeden Yıldız, "Bir kara fırında bir kişi günde en çok 2 bine yakın hamur kesebilir. Benim icat ettiğim makine saatte 1.800 hamur kesebiliyor. Ayrıca el değmemesi sebebiyle hijyen sağlanmış oluyor. Makineyi çok basit tasarladım. Mekanik arıza zor yapar, ancak yaptığı takdirde de çok kolay. Birçok bağlantıyı bir cıvata ile hallettim. Bu da tamiri basitleştiriyor. Elektronik kısım arızalandığı takdirde ise internet yoluyla tamir edilebiliyor. Bunun için makinenin internet olan bir bilgisayara bağlanması yeterli olur. ABD'de bile olsam makinenin elektronik arızasını internetten yapabilirim." dedi.

Buluşunun Türk Patent Enstitüsü'nden patentini aldığını ifade eden Yıldız, makinenin seri imalatını yapmak için destek beklediğini söyledi. Birçok firmanın makinenin seri imalatını yapıp kendisine kâr payı vermeyi önerdiğini, ancak bunu kabul etmediğini vurgulayan Yıldız, "Borç para alarak buluşu gerçekleştirmek için 15 bin TL harcadım. Bu makinenin seri imalatla fiyatı 4 bin TL'ye kadar düşer. İmkan sağlanır, destek verilirse imalatını kendim yapmak istiyorum." şeklinde konuştu.

http://Www.Odev-Arsivleri.Tr.gG

İlkokul mezunu Türk'ten müthiş buluş! (Mükemmel Haber)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 16GB MicroSDHC piyasaya sunuluyor(Önemli Haber)